ABC trajnosti

Serija brezplačnih spletnih dogodkov Sekcije za trajnost in nevladne organizacije ter skupnosti 3P Hub. Vabljeni v družbo strokovnjakov in odličnih praks!

ABC trajnosti


ABC trajnosti je serija brezplačnih spletnih dogodkov v organizaciji Sekcije za trajnost in nevladne organizacije, s podporo skupnosti 3P Hub. Serija Dogodki v ospredje postavljajo trajnost in družbeno odgovornost, na spletnih srečanjih pa nasvete in trende trajnosti z nami delijo številni različni strokovnjaki s področja upravljanja trajnosti in komuniciranja.



Pridružite se nam!

PRIJAVA >>

Od besed k dejanjem: spodbujanje trajnostnih sprememb

26. 3. 2025

Tokratni dogodek posvečamo konkretnim aktivnostim, ki spreminjajo navade kupcev, uporabnikov in lokalne skupnosti. Naslovili smo ga "Od besed k dejanjem: spodbujanje trajnostnih sprememb". Obljubljamo zanimive projekte in vpoglede v to, kako s komunikacijo, spodbudo in ukrepi motiviramo spremembe v javnosti, zato se nam pridružite na ABC trajnosti, izdaja marec 2025.

Sreda, 26. marec ob 9.00

Od besed k dejanjem: spodbujanje trajnostnih sprememb

Meta Pavlin Avdić, Zavod prvi.prvi

Maša Šprajcar-Ranjić, SPAR Slovenija

Lan Orthaber, A1 Slovenija

Katja Sreš, Ekologi brez meja

Maša Šprajcar-Rančić

Maša že več kot desetletje dela na področju trajnostnega razvoja. V tem času se je posvečala različnim trajnostnim tematikam,  svoje znanje pa je nadgradila tudi z različnimi izobraževanji. Uspešno je zaključila program 'Business Sustainability Management' na Cambridge Institute for Sustainability Leadership. Od leta 2023 je vodja trajnostnega razvoja v podjetju SPAR Slovenija, kjer bdi nad trajnostno strategijo in njeno implementacijo.


Na ABC trajnosti bo predstavila trajnostne iniciative, s katerimi kupce izobražujejo ter jih motivirajo za spreminjanje nakupovalnih navad v bolj trajnostne.

Lan Orthaber

V podjetju A1 Slovenija vodi službo za korporativno komuniciranje in trajnost, kjer slednja postaja pomemben del poslovanja. Poleg močno prisotnega duha prostovoljstva, so v podjetju že osmo leto aktivni na področju urbanega čebelarstva, s projektom Spletne brihte pa so med drugim vpisali v Guinnessovo knjigo rekordov.


Predstavil bo projekt, ki so ga razvili na A1 Slovenija v letu 2021, pred dnevi pa so ga nadgradili z inovativno spletno platformo, ki je namenjena najmlajšim, njihovim staršem in učiteljem.

Katja Sreš

Katja Sreš je okoljsko in nevladniško pristranska komunikatorka, ki stavi na male premike. Je certificirana zero waste trenerka in ambasadorka Evropskega podnebnega pakta, ki pri komuniciranju svetuje občinam, podjetjem in drugim organizacijam.


Predstavila nam bo uspešne zgodbe lokalnih skupnosti na poti do družbe brez odpadkov. Izvedeli bomo, kako nam prav učinkovita komunikacija lahko pomaga pri vpeljavi na videz nemogočih ukrepov, kot so pralne plenice v vrtcih, analiza zavržene hrane v javnih ustanovah ali prehod na ponovno uporabo na prireditvah.

Meta Pavlin Avdić

Novinarka po izobrazbi, v praksi komunikacijska generalistka, specializirana za trajnostno komunikacijo. Verjame, da so znamke tiste, ki naj vodijo trajnostno transformacijo družbe in nosijo (so)odgovornost uvajanja trajnostnih navad potrošnikov. Pobudnica transformacije marketinga in komunikacij ter certificirana strokovnjakinja za Sustainability Business management (CISL).


Vprašali se bomo, zakaj mora podjetje, ki sledi trajnostnim načelom, sprejeti odgovornost za soustvarjanje odgovornega potrošnika, na kakšne vse načine to lahko počne ter s kakšnimi taktikami in pristopi zares lahko pričakujemo konkretne spremembe v obnašanju potrošnika.

Digitalna dostopnost in leto 2025 – 10 najpomembnejših dejstev

23. 10. 2024

Na letošnjem prvem spletnem srečanju ABC trajnosti se bomo lotili pomembnih sprememb, ki jih prinaša nova Evropska zakonodaja o digitalni dostopnosti (European Accessibility Act – EAA).


Pridružite se nam na ABC trajnosti, izdaja oktober 2024, in pridobite vpogled, kako bo nova zakonodaja vplivala na gospodarski sektor, in zakaj je pomembno, da se pravočasno pripravite.

Sreda, 23. oktober ob 9.00

Digitalna dostopnost in leto 2025 – 10 najpomembnejših dejstev

Tilen Škraba, Zavod za digitalno dostopnost A11Y.si

Tina Djinovski, Loterija Slovenije

Preberi več

Nova zakonodaja o digitalni dostopnosti (European Accessibility Act – EAA) bo imela velik vpliv na gospodarski sektor od 2025 dalje, saj bo zajemala tudi podjetja in njihove digitalne produkte ter storitve, kot so spletna prodaja, finančne storitve, bančništvo, e-knjige, e-trgovina in druge. Vsa podjetja, ki delujejo v teh sektorjih, bodo morala zagotoviti, da so njihovi digitalni viri in storitve dostopni za vse uporabnike, vključno z osebami z invalidnostmi.

Strokovno mnenje

Naš glavni strokovnjak bo Tilen Škraba iz Zavoda A11Y, ki se s tem področjem ukvarja že več kot 15 let in je vseskozi velik zagovornik urejenih in zgledno dostopnih spletišč.

Je direktor in strokovnjak Zavoda za digitalno dostopnost A11Y.si, ki se v Sloveniji edino posveča izključno temu področju: osveščanje, opozarjanje in gradnja kompetenc v različnih organizacijah.


Le z gradnjo internih kompetenc lahko dosežemo ustrezne izboljšave in Slovenija mora ujeti zaostanek zaradi izgubljenih let pasivnosti na tem področju, ki smo ji priča kljub ustrezni zakonodaji.

Primer iz prakse

Z izkušnjo se bo oglasila Loterija Slovenije ter vodja trajnosti in odnosov z deležniki v tem podjetju, Tina Djinovski.


Zagotavljanje dostopnosti in vključenosti v najširšem možnem smislu predstavlja enega od ključnih ciljev trajnostne strategije Loterije Slovenija. V skladu z aktualnim strateškim načrtom so se leta 2021 zavezali k zagotavljanju dostopnosti digitalnih storitev za osebe z različnimi oviranostmi, zato so naše spletne strani oblikovali skladno s standardom WCAG 2.1 na ravni AA. Na ta način si prizadevajo prilagoditi spletno vsebino potrebam vseh uporabnikov,

vključno z osebami z omejitvami vida, gibanja, sluha, govora in razumevanja.

Kompleksnost portala loterija.si, specifične funkcionalnosti in tehnične omejitve so prinesle

številne izzive, ki so jih večinoma uspešno premagali s skrbnim načrtovanjem in sodelovanjem širšega tima strokovnjakov.



V začetku leta 2023 so prejeli certifikat dostopnosti spletišč A3C – Dostopno vsem. Ker urejanje spletnih strani zahteva stalne izboljšave in posodobitve, so načela standarda WCAG 2.1 vključili v procese, povezane tako z načrtovanjem kot z izvajanjem sprememb, ter jih dosledno udejanjajo v vsakodnevnem delu.

Share by: